číslo: 01/2008
Zpravodaj SAPELI
Dvere a zárubne
WWW Stránky | Katalog | Objednávka katalogu | Archív | Distribuční síť | Kontakt
Příhlášení k odběru zpravodaje:

 

Poradna SAPELI je připravena zodpovědět všechny dotazy, které jsou v ní položeny. Odborníci z jednotlivých sekcí SAPELI připravují co nejpřesnější odpovědi, které jsou tazateli obratem zaslány. Vybrané dotazy a odpovědi nyní nabízíme i vám. Určitě si v nich najdete mnoho zajímavých informací. Jestli Vás však odpovědi neuspokojily, ptejte se nás, rádi Vám odpovíme. Dotazy posílejte na mail poradna@sapeli.cz.

Dotaz klienta:
Bydlíme v klasickém panelovém bytě. Zárubně vchodových dveří jsou špatné - křivé.Tím dochází k průniku pachů a hluku do bytu. Můžete mi prosím poradit zda a jak by bylo možné nahradit zárubně jinými a popřípadě i protihlukovými dveřmi a jaké jsou případné průměrné náklady na jejich koupi?

Odpověď:
Doporučuji na vstupních dveřích nešetřit. Ideální řešení je zakoupení bezpečnostních dveří včetně zárubně (starou zárubeň je třeba vyříznout a osadit novou, tomu se bohužel nevyhnete). Cena bezpečnostních dveří začíná na 15.400,- Kč bez DPH (bezpečnostní dveře včetně zárubně). Pro správnou funkci dveří musí být v pořádku jak zárubeň tak i dveře.
Požadavky na vstupní dveře do bytu jsou následující:
- požární odolnost
- zvukový útlum min. 32 dB
- odolnost proti násilnému vniknutí
Lze zvolit i požární dveře se zvukovým útlumem, ale odolnost proti násilnému vniknutí není ověřena.


Dotaz klienta:
Zařizujeme nový domek a předběžně jsme do něj vybrali bambusovou podlahu (bambus káva horizontal). Nyní ale váháme u výběru interiérových dveří - domek nebude velký, a tak zvažujeme světlé hladké dveře nebo dveře se skleněnou výplní (pískované sklo) – bříza, jasan, javor, případně bílý lak... Neumíme si moc představit, jak by taková kombinace vypadala. Okna u domku budou dřevěná, lakovaná, nikoliv však bílá.

Odpověď:
Podlaha v barvě bambus káva je hodně výrazná v textuře - je vhodné volit jednoduché dveře. Vhodné jsou například dveře Sapeli typ
Note v provedení javor americký. Je nutné přirovnat vzorek podlahy a vzorek dveří. Odstíny by měly být velice příbuzné. Jasan je k této podlaze příliš výrazný. Dveře můžou mít skleněnou výplň, při volbě skla Satinato (lepší než pískované sklo – má lakovanou pískovanou část) je vhodné tento typ skel opakovat na nábytkovém interiéru popřípadě na prosklených stěnách. Popisovaná kombinace je v provedení přírodním teplém. Další možnost k této zajímavé podlaze jsou odstíny šedivé (na dveřích) až antracitové na sedací soupravě popřípadě na kuchyni v kombinaci s javorem.

Dotaz klienta:
Na obložkových zárubních je poškozená strana se zámkem. Jde tuto zárubeň opravit?

Odpověď:
Doporučujeme obrátit se na montážní firmu, která na místě řekne, zda je vada opravitelná nebo zda je třeba výměna zárubně. Tyto opravy jsou řemeslně značně náročné a některé firmy je neprovádí, proto raději oslovte více firem.

Dotaz klienta:
Prosím Vás o radu ohledně sladění interiérových dveří v RD. Máme přiznaný dřevěný trámový strop z lepeného smrkového dřeva opatřený bezbarvou lazurou. Ten máme zhruba rok a za tu dobu příjemně zežloutl. Součástí interiéru je lehké schodiště s kovovými schodnicemi v matně stříbrné barvě. Schodišťové stupně i podlaha budou lamino/dub. Stojíme před otázkou, z jakého dřeva zvolit dýhu na interiérové dveře. Laminátovou podlahu jsme vybrali tak, aby dub nepůsobil příliš rustikálně.

Odpověď:
V této barevné a materiálové kombinaci je vhodné volit dveře ve stejném odstínu jako podlaha, tj. dub nebo u světlejší laminátové podlahy jasan. K dřevěnému stropu jsou stylově odpovídající např. SAPELI dveře
Swing. Takto připravený základ můžete doplňovat malbou, ornamentem v detailu nebo zajímavým nábytkovým kusem.

Dotaz klienta:
Stavíme rodinný dům, barvu oken a venkovních dveří máme v barvě zlatý dub (tmavší). Podlaha bude z parket (světlejší odstín). Nevím jakou máme zvolit barvu vnitřních dveří a zárubní. Dále nevím, do kterých místností mám volit dveře prosklené a do kterých plné.

Odpověď:
K provedení plastových oken zlatý dub a podlaha parketová, myslíme, že dubová, je možné volit dveře SAPELI například typ
Swing model 49 a 19 nebo jednodušší provedení typ NOTE v materiálu dub nebo jasan vodorovná orientace dýhy. Plné dveře by měly vést do sociálního zázemí, ložnice a technického zázemí. Prosklené - obytný prostor, chodba, kuchyň, pracovna, pokoj pro hosty.


Zpět

SAPELI Jihlava © 2004